Przegląd skandynawskich tapet – do salonu, sypialni oraz kuchni

Przegląd skandynawskich tapet – do salonu, sypialni oraz kuchni

Skandynawskie tapety to świetny sposób na to, aby niewielkim kosztem uzyskać efekt skandynawskich wnętrz. Aktualnie wybór tego typu dekoracji jest naprawdę ogromny, choć warto wiedzieć jakie tapety będą pasować do konkretnych pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy kuchnia. Sprawdź, które tapety będą pasować do Twojego mieszkania lub domu.

salon skandynawska tapeta

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Holden Elements 90460

Skandynawskie tapety inspiracje

Stylem skandynawskim rządzą takie zasady jak jasne wnętrza, delikatne kolory oraz prostota i nawiązanie do natury. Obecnie mamy naprawdę duży wybór tapet idealnie pasujących do wnętrz skandynawskich. Co ciekawe, wcale nie musimy pokrywać tapetą całej ściany. Modne jest również zakrywanie jej części, która to razem z meblami oraz dekoracjami będzie tworzyć jedną całość. Skandynawskie tapety nie są krzykliwe i bardzo mocno kontrastowe. Bardzo często (choć nie jest to regułą) nie grają pierwszych skrzypiec we wnętrzu, ale wspaniale je wypełniają i zapewniają uczucie przebywania w przytulnym i przyjaznym miejscu. Taka jest właśnie idea wnętrz rodem z Północy.

Ciekawe wzory skandynawskich tapet znalazłam w ofercie sklepu internetowego Tapetuj.pl. W sieci można znaleźć ogrom inspiracji jak wykonać metamorfozę mieszkania za pomocą skandynawskich tapet. Warto szukać zarówno na polskich, jaki zagranicznych serwisach wnętrzarskich.

Jakie są najpopularniejsze wzory i kolory skandynawskich tapet?

Królują delikatne kolory szarości, bieli, pastelowa żółć czy delikatne odcienie zieleni czy mięty. Najważniejsze to odniesienie się do barw natury oraz kolorów ziemi. Bardzo modne jest wzbogacanie zarówno samej tapety, jak i wystroju wnętrz w złote lub miedziane elementy. W przypadku tapety mogą to być na przykład delikatne złote paski okalające wzór tapety. Tego typu eleganckie tapety wspaniale komponują się z elementami z drewna czy wikliny.

Zadaniem skandynawskiej tapety jest nie tylko dekoracja wnętrza, ale również często optyczne powiększenie wnętrza oraz rozjaśnienie pomieszczeń. Jasne kolory dużo lepiej odbijają światło i tym samym wspaniale otulają całość danego miejsca. Co ciekawe, nawet niewielkie mieszkania w blokach mogą stać się niezwykle przyjazne właśnie dzięki urządzeniu wnętrz i „żonglowaniu” kolorystką za pomocą skandynawskich tapet.

skandynawska tapeta szara

Inspiracja pochodzi ze sklepu tapetuj.pl – tapeta Holden Patterdale 90862

Jak dobrać skandynawską tapetę do kuchni?

Zacznijmy od kuchni w klimacie skandynawskim. Do tego typu wnętrz nadają się tylko tapety winylowe i nie powinny one być narażone na kontakt z wodą. Jeżeli kuchnia jest duża, jasna i połączona z salonem, możemy pozwolić sobie na wyrazistą tapetę z charakterem. Dzięki temu kuchnia zyska salonowy klimat i całość będzie się idealnie komponować. W przypadku małych kuchni, a takich w Polsce jest wiele, koniecznie wybierajmy jak najjaśniejsze tapety z delikatnym motywem.

skandynawska tapeta do kuchni

Inspiracja pochodzi ze sklepu tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown STRATA 103920

skandynawska tapeta kuchnia

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown STRATA 103923

kuchnia skandynawska tapeta

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown Modern Living 32-223

Jak dobrać skandynawską tapetę do salonu?

W przypadku salonu możemy bardziej poszaleć. Dobór tapety również w dużej mierze powinien zależeć od wielkości wnętrza, ale ciekawym motywem jest pokrywanie tapetą tylko części ściany. W ten sposób możemy stworzyć kompozycję np. ze ścianą z prawdziwych cegieł, albo stworzyć w jednym miejscu wyodrębniony kącik, na przykład do czytania lub mini biuro. Tapeta daje ogromne możliwości aranżowania wnętrz.

W przypadku salonu możemy wykorzystać tapety ze złotymi zdobieniami, z nadrukiem tak modnej w ostatnich latach monstery czy w ciekawe, geometryczne wzory. Pamiętajmy, że w przypadku wyrazistej tapety, meble i dodatki powinny być stonowane. Naczelną zasadą wnętrz skandynawskich jest spokój i harmonia.

salon skandynawski szary

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown KABUKI 106155

salon tapeta graham home

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown SIMPLICITY 33-270

skandynawski salon beżowy

Inspiracja pochodzi ze sklepu tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown SIMPLICITY 33-271

Jak dobrać skandynawską tapetę do sypialni?

Aranżacja sypialni powinna nas wyciszać i uspokajać. Dla większości osób to nie jest miejsce na krzykliwe wzory i kolory. Skandynawski styl ze swoją filozofią „hygge”, idealnie nadaje się do urządzenia sypialni. Człowiek najlepiej odpoczywa wśród ciepłych barw, delikatnych wzorów, skłaniających do refleksji. W sypialni musimy czuć się „lekko” i komfortowo. Delikatne tapety wspaniale „zaczarują” atmosferę w sypialni.

skandynawska sypialnia tapeta

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown Highland 103170

sypialnia styl skandynawski

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Graham&Brown KABUKI 101314

tapeta do sypialni skandynawska

Inspiracja pochodzi ze strony tapetuj.pl – tapeta Holden Patterdale 90814 

1 Komentarz

  • Ewa
    7 lutego 2020 13:40

    Nie jestem wielką fanką tapet jednak w tej aranżacji wyszło to bardzo ładnie, przyznaje.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

góra